Vražedné diety: Dostanou vás na invalidní vozík!

14. října 2010 v 15:32 | Pilar |  Zajímavosti
Každá druhá žena dnes drží dietu. Málokdo ale prohlásí, že nesprávný přístup k výživě se nakonec může pro organizmus skončit tragédií. Nejnovější obětí diety je herečka Gwyneth Paltrow, které, jestli se nevzpamatuje, věští lékaři pobyt na invalidním vozíku. Přitom každý den se na šikmou plochu vražedných stravovacích návyků vydávají stovky dalších žen.


Co jedla Gwyneth?

Chcete se podívat hvězdě na zoubek a vyvarovat se tomu, aby jste štíhlé stehna nevyměnily za zdraví? Když ji chytil rapl, že ten malý tukový polštářek musí do týdne sfouknout, nalívala se jenom javorovým sirupem, citrónem a kořením, které zrychluje metabolizmus, pila vodu a nic víc...

Lahůdkou byl pomerančový džus, syrová zelenina, jednou za čas žitný chleba a mořské plody.

Problémy na sebe nenechali dlouho čekat. 38-letá herečka šokovala všechny svým vyhlášením na odevzdávání filmových cen, že trpí začáteční fází osteoporózy, která se běžně týká jenom žen výše nad 50 let. Lékaři navíc říkají, že má svou tělesnou schránku tak zdevastovanou, že jí hrozí invalidní vozík, pokud se nevykašle na drancování těla.

Přiznání

Tělo Gwyneth má alarmující nízkou hladinu vápníku a vitamínu D, který je také pro zdraví kostí potřebnou složkou. Touha po pleti bez vrásek Gwyneth hnala jen do tmavých místností a stínu.

Omnoho hůř ale dopadli její kosti díky tomu, že přiznala: "Mé dny pozůstávaly často jen z pěti pohárů džusu denně a syrové zeleniny během noci, pokud bych náhodou od hladu nemohla spát.."
Dietolog Cath Collins z Nemocnice sv. Georga v USA řekl, že Gwyneth už není ukázkou krásné a přitažlivé ženy, ale spíš toho, jak likvidačně působí na tělo diety. "Gwyneth na kameře vypadá dobře, ale její kosti patří asi sedmdesátileté ženě, navíc má nejnižší hladiny vitamínu D, jaké jsem kdy viděl," řekl ošetřující lékař, který dostal za úkol zachránit co se dá.

Gwyneth není sama

Jen proto, že je hvězda je nejznámější obětí. Ale jsou i další. Natalii Bernad diagnostikovali osteoporózu, když měla 21 let!

V šestnácti začala trénovat triatlon a chtěla podávat nejen skvělé výkony, ale zároveň bát sexi a atraktivní. Posedlá různými dietami to dopracovala až na kliniku po tom, jak neměla celý rok menstruaci. A nešlo o to, že by v tom měl prsty nějaký kluk. Když jí udělali vyšetření, skončila s pokročilým stádiem osteoporózy a dosportovala.

Susan Page je další skvělý příklad dietní tragédie. "Jako teenagerka jsem opravdu neměla ideální postavu a tak jsem v každém možném magazínu hledala diety. Přelouskala jsem jich hodně. Od Atkinsové, přez kedlubnovou, rýžovou, snad každou," vyznává se Susan.

Experimenty se stravou u ní začali v patnácti. Ve dvaceti sedmi měla osteoporózu, která jí dnes brání prožívat plnohotnotný život. Je proto hodně důležité dbát hlavně v případě vývinu kostí a organizmu na potřebný přísun živin. V opačném případě se příběh štíhlosti končí tragédií.

Dieta pro dobré kosti

Strava má své specifika a to, co se zanedbá během tělesného vývoje, se hodně těžce dá napravit. Nezapomínejte přitom na pestrost jídelního lístku. A hlavně na mléčné výrobky. Sýry a jogurty patří do pusy i tím, že mléko nemusí. Nízkotučné výrobky navíc mají snížený tuk, ale i víc kalcia.

To se ale do kostí nevstřebá bez dostatečné dávky vitamínu D. Týdně se třeba vystavit na patnáct minut slunka a pro získávání D vitamínu sáhnout i po rybím oleji, vejcích a jater, která ho umí dodat v přirozené formě. Pestrá skladba jídelního lístku a žádné zbytečné kotrmelce ve víživě jsou základem života. V nemocničním pokoji totiž nikdo Miss World nevyhrál...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama